Aktualności Drukuj

Wspólne posiedzenie transgranicznych zespołów sterujących projektem Creation of Cross-Border Centers for Preventve Examinations in Lubelskie and Volyn Regions

Grupa ośmiu osób stoi w rzędzie wewnątrz jasnego biurowego pomieszczenia, trzymając certyfikat. W tle drzwi ewakuacyjne i białe ściany.
Opublikowane: 15-10-2024

W dniu 11 października 2024 r. Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy Centrum Profilaktyczno-Leczniczym w Lublinie odbyło się wspólne posiedzenie wraz z briefingiem prasowym zespołów sterujących projektem dotyczącym utworzenia transgranicznych centrów badań profilaktyki i rehabilitacji w województwie lubelskim i obwodzie wołyńskim w ramach Programu Interreg NEXT Polska–Ukraina 2021-2027. W wydarzeniu uczestniczył Marszałek Jarosław Stawiarski.

Opis alternatywny: Logo programu Interreg z napisem

Logo projektu z napisem

 

Projekt infrastrukturalny w ramach Programu Interreg Next Polska–Ukraina 2021-2027 jest realizowany przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy Centrum Profilaktyczno-Lecznicze w Lublinie (WOMP) w partnerstwie z Wołyńskim Obwodowym Centrum Ochrony Zdrowia Matki i Dziecka w Łucku (Szpital w Łucku). Jego celem jest poprawa jakości życia mieszkańców wschodniej Polski i zachodniej Ukrainy, dzięki zwiększeniu dostępności do opieki medycznej, z położeniem nacisku na profilaktykę, która jest kluczowym wyzwaniem dla systemów opieki zdrowotnej krajów partnerskich.

Swoją obecnością na briefingu zaszczycili przedstawiciele Wołyńskiego Obwodowego Centrum Ochrony Zdrowia Matki i Dziecka w Łucku” – Partnera projektu:

  1. Pani Iryna HORAWSKA, Dyrektor Generalny
  2. Pan Ihor DORODNYCH, Dyrektor Medyczny
  3. Pani Olha BABKEVICZ, Zastępca Dyrektora ds. finansowych i gospodarczych
  4. Pan Andrij HLADKYJ, Zastępca Dyrektora ds. technicznych

Po stronie Partnera wiodącego udział wzięły:

  1. Pani Anna Rutczyńska – Rumińska Dyrektor WOMP CP-L w Lublinie,
  2. Pani Elżbieta Pachucka-Włas- Zastępca dyrektor a ds. medycznych WOMP CP-L w Lublinie
  3. Pani Barbara Pawlak – Psujek - Zastępca dyrektora ds. ekonomicznych, Główna Księgowa WOMP CP-L w Lublinie

Na spotkaniu obecni byli również Pan Zbigniew Wojciechowski – Radny Województwa Lubelskiego i Przewodniczący Komisji Rozwoju Regionalnego i Współpracy Zagranicznej oraz Pan Bogdan Kawałko – Dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie.

Dziś wręczamy umowy [partnerskie - przyp. red.] w ramach programu Interreg, co oznacza, że etap wstępny już za nami. Teraz przed WOMP-em i Szpitalem w Łucku etap inwestycyjny, zakup specjalistycznego sprzętu oraz współpraca i wymiana doświadczeń. To wszystko będzie służyło mieszkańcom województwa lubelskiego i obwodu wołyńskiego. Dziękuję Paniom Dyrektor za dobrze wykonaną pracę powiedział Marszałek Jarosław Stawiarski.

Podczas briefingu prasowego o projekcie opowiedziała Pani Anna Rutczyńska-Rumińska, Dyrektor WOMP CP-L w Lublinie, oraz Iryna Horawska, przedstawicielka Wołyńskiego Obwodowego Centrum Ochrony Zdrowia Matki i Dziecka w Łucku, Dyrektor Generalna Szpitala w Łucku.

W trakcie posiedzenia zespołów podkreślano fakt, iż dostępność profilaktycznej opieki medycznej pozostaje kluczowym wyzwaniem dla systemów opieki zdrowotnej krajów partnerskich. Starzejąca się populacja obszaru transgranicznego wymaga szczególnej uwagi we wczesnej diagnostyce zachorowalności na raka (nowotwory kobiece). W przypadku osób młodszych kluczowym czynnikiem profilaktycznym pozostaje wczesna identyfikacja chorób kręgosłupa. Poziom integracji, świadomości i promocji niezbędnych środków profilaktycznych pozostaje nadal niewystarczający. Działania zaplanowane w projekcie zostały tak zaprojektowane, aby wspólne wysiłki w dziedzinie diagnostyki i poprawy infrastruktury zdrowotnej stały się  znaczącym krokiem w kierunku rozwiązania tych problemów.

W ramach projektu zostaną wyremontowane, rozbudowane i dostosowane do nowoczesnych standardów pomieszczenia w obu placówkach.

Poza planowanymi działaniami infrastrukturalnymi partnerzy podejmą ścisłą współpracę nad utworzeniem programów profilaktycznych dla mieszkańców Wołynia i Województwa Lubelskiego. Kolejnym krokiem będą wspólne działania związane z promocją zdrowia i zachęcania mieszkańców partnerskich regionów do poddawania się badaniom profilaktycznym w celu zmniejszenia zachorowalności w tym obszarze.

Termin realizacji zadania i dofinansowanie

Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec stycznia 2027 roku. Całkowity koszt projektu wynosi 4 mln 166 tys. euro, w tym dofinansowanie ze środków unijnych to ponad 3 mln 749 tys. euro. Wartość projektu dla WOMP to koszt ponad 3 mln euro, w tym wkład budżetu Województwa Lubelskiego wynosi 333 tys. euro.

 

Fot. Łukasz Fronczek/ UMWL w Lublinie  
 

Autor: Ewa Urban
Powrót